خواندن 1 دقیقه

15 ویژگی مهم سایت های فروشگاهی که فروش شمارا دگرگون خواهند کرد!

تمامی وب سایت های خاص دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. ما ترندهای زیادی را در  طراحی سایت های فروشگاهی دیده ایم مانند: انیمیشن، پیش نمایش محصول 360 درجه، فیلتر پیشرفته و جستجوی محصول پویا و …اما این ترندها تجربه کاربری عالی و عملکردی با بازده بالا را گارانتی نمی کنند. در این مقاله به اصولی می پردازیم که هر وب سایت فروشگاهی باید برای حفظ ارتباطات و رقابت خود آنرا در سایت فروشگاهی خود رعایت کند. لیستی ۱۵ موردی از امکاناتی که هر مشتری بالقوه ای را جذب و به مشتری بالفعل تبدیل خواهد کرد.

 

استفاده ی راحت (Ease of Use)

سادگی باید یک هدف در طراحی سایت باشد و نباید که ظرافت و زیبایی را برای رسیدن به این هدف از بین ببرید. در واقع، مطالعات و نظرسنجی های انجام شده نشان می دهد 76 درصد از مصرف کنندگان آنلاین مهمترین ویژگی یک وب سایت را سهولت استفاده از آن دانسته اند. منظور این است که به خریداران کمک شود آنچه به دنبال آن هستند را سریع تر و بدون در نظر گرفتن پیچیدگی های غیر ضروری که می تواند مسیر خرید را سخت کند، پیدا کنند

فروشندگان آنلاین چند دقیقه (اگر ثانیه نباشد) برای فروش آنلاین وقت دارند. با تمرکز بر تجربه کاربران (User Experience) و ارائه دسته بندی مناسب، فیلترها و قابلیت مقایسه و همچنین نظرات مشتریان و سوالات متداول میتوانند به راحتی مشتریان را برای خرید سریع تر  کمک کنند. هر سایت فروشگاهی باید به جای یک تجربه سخت، یک مزیت رقابتی باشند. چرا که مصرف کننده آنلاین خرید از سایت فروشگاهی را به خرید حضوری ترجیح داده است و این برای فروشندگان آنلاین یک فرصت بالقوه است.

 

کیفیت بالای عکس ها و فیلم ها (High-Resolution Photos and Video)

روزهای ارسال یک عکس بی کیفیت با برچسب قیمت گذشته است. خریداران می خواهند زوایای متعدد و افرادی را که از آن محصول استفاده کرده اند را در محیط های مختلف ببینند. آنها می خواهند بتوانند روی محصول زوم کنند و محصول را احساس کنند.

ملاحظات فنی برای یک تصویر حیاتی است. تصاویری که بارگیری نمی شوند یا بارگیری آنها بیش از حد طول می کشد بر طبق ادعای Adobe میزان بازدید کننده ها تا 39% کاهش میابد.

این تصاویر هستند که کمک میکنند محصول به فروش برسد نه متن ها. وب سایتهای فروشگاهی باید چندین عکس را برای یک محصول نمایش دهند. عکس های بارگذاری صفحه باید وضوح بالا داشته باشند و همچنین بهینه سازی شده باشند.

 

وب سایت واکنش گرا (Mobile-Friendly Website)

گوگل اعلام کرد که تا پایان 2017 تمامی وبسایت ها باید  دارای نسخه موبایل شوند.یا باید متحمل عواقب سئو شوند . اگر این دلایل کافی نیست، یکی از سه خرید آنلاین در دنیا روی گوشی های هوشمند انجام می شوند. یعنی عددی بالغ بر حدود 30% خریدهای آنلاین روی گوشی های هوشمند انجام میشود. با یک وب سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو، محتوای بصری به طور انعطاف پذیری با هر دستگاهی که به وبسایت دسترسی پیدا میکند، کاربر پسند (User-Friendly) خواهد بود و تجربه خوبی را در استفاده از سایت فروشگاهی شما به همراه خواهد داشت. به طور حیرت انگیزی، وب سایت های بسیاری هنوز نسخه ریسپانسیو یا موبایل را قبول نکرده اند که البته باعث تاسف است.

 

نظرات کاربران در سایت فروشگاهی (User-Generated Reviews)

خریداران نظرات مربوط یک محصول را میخوانند. در واقع حدود 92% مصرف کنندگان آنلاین در سایت فروشگاهی اینکار را انجام میدهند. امتیازاتی که کاربران از طریق ستاره بر روی یک محصول در سایت فروشگاهی می گذارند، عامل شماره یک خرید محصول توسط مصرف کننده است.

شما بعنوان صاحب یک سایت فروشگاه اینترنتی ممکن است فکر کنید داشتن نظرات منفی زیر یک محصول قاتل فروش است. اما کاملا برعکس!! نظرات منفی اغلب می توانند یک نقطه مثبت باشند. تحقیقات نشان میدهند محصولات بدون بررسی منفی به عنوان سانسور دیده شده و مصرف کنندگان آنلاین فرض می کنند نظرات مثبت نیز احتمالا جعلی هستند.

بسته به قابلیت های یک وب سایت، سایت فروشگاهی می توانند پلاگین هایی از پلتفرم های رایج محبوب را نیز از جمله Yelp، Foursquare و Facebook استفاده کنند.

وب سایتهای فروشگاهی پیشرو، مانند Pidwelt Paddleboards، از نظریات ایجاد شده توسط کاربر به عنوان محتوای تولید شده برای نشان دادن اثبات اجتماعی و ایجاد طرفداران جنجالی استفاده می کنند.

 

تخفیفات ویژه در سایت فروشگاهی (Special Offers)

اکثر سایت های فروشگاهی تخفیف ویژه خود را در قالب شیوه های بازاریابی استاندارد مثل ایمیل، شبکه اجتماعی، متن و … منتقل میکنند. سایت های فروشگاهی سطح بالاتر علاوه بر این مدل ابزارهای بازاریابی، پیشنهادات خود را در جایگاه هدر یا دیگر نقاط وب سایت هم قرار داده تا بالاترین نرخ بازدید را از آفرهای خود بگیرند. هنگامی که خریداران متوجه این مدل پیشنهادات (که در واقع نوعی (CTA (Call to action محسوب شده) میشوند، کنجکاوی و علاقه بیشتری برای خرید از خود نشان داده و انگیزه آنها برای خرید نیز بیشتر میشود.

اگر سایت های فروشگاهی از تبلیغات رایج استفاده می کنند، ارائه یک صفحه سایت منحصر به فرد که لیست پیشنهادات را ارائه می دهد، نه تنها فروش بیشتری را رقم زده، بلکه سئو (SEO) را نیز بهبود می بخشد. خریدارانی را در نظر بگیرید که برای مثال این عبارت را سرچ میکنند: “تخفیف های ویژه دیجی کالا برای خرید گوشی موبایل” و آنجا سایت دیجی کالا و بخش تخفیف های ویژه آن در جستجوی گوگل ظاهر میشود و مصرف کننده آنلاین را مستقیما به سایت شما با وجود رقبای بسیار منتقل میکند.

 

لیست علاقه مندی ها در سایت فروشگاهی (Wish Lists)

لیست علاقه مندی ها، یکی از ویژگی های مهم سایت های فروشگاهی است که به مصرف کننده آنلاین اجازه می دهد مجموعه ای شخصی از محصولات مورد نظر خود را برای خرید در حساب کاربری خود برای مراجعه به آینده ذخیره کرده و بتواند بعدها به آن مراجعه کند.

لیست علاقه مندی های در سایت های فروشگاهی زیادی مورد توجه قرار میگیرد مانند: سایت های فروشگاهی مد، سایت های فروشگاهی انتشارات برای  کتاب هایی که باید خواند، سایت های فروشگاهی اکسسوری برای ایده هدیه های مناسبتی و … .
سایت های فروشگاهی که از لیست علاقه مندی ها استفاده نمی کنند، شاید متدهای افزایش درآمد و حفظ مشتری را نمیشناسند. چه چیزی بهتر از داشتن لیست اقلام مورد نظر مشتریان که آنها می خواهند و احتمالا در آینده خریداری خواهند کرد؟ حتی لیست علاقه مندی ها فرصتی خواهد بود برای ریمارکتینگ کردن محصولات برای کاربران تان که در مقاله مخصوص ریمارکتینگ عملیاتی راجع به آن بحث شده است.

لیست علاقه مندی های سایت فروشگاهی میتواند یک فرصت برای به اشتراک گذاشتن نام تجاری شما با خریداران جدید نیز می باشد. هنگامی که خریداران لیست علاقه مندی های خود را با خانواده و دوستان خود به اشتراک می گذارند، آنها را نیز به صورت رایگان به وب سایت می فرستند.

 

فروشگاه های غیر آنلاین (Find-in-Store)

تمام سایت های فروشگاهی مغازه ندارند. ویژگی Find-in-Store به خریداران آنلاین برای یافتن مکانی که محصول شما را ارائه میدهد کمک میکند که در صورت نیاز مشتری به خرید حضوری، مشکلی برای یافتن محصول شما نداشته باشند. بسیاری از مصرف کنندگان آنلاین فقط برای تحقیق می آیند و سپس خرید خود را به صورت حضوری تکمیل می کنند. این امر برای جوانان و نوجوانان کاملاً طبیعیست است. به عنوان مثال 72 درصد از خریداران جوان، قبل از خرید، از سایت های فروشگاهی و تحقیقات آنلاین لیست خرید خود، قیمت آن و … را پیدا میکنند.
این امر فوق العاده مفید  باعث می شود بدانید کدام فروشگاه های محلی، محصول مورد نظر را در انبار دارند یا خیر.

 

آیتم های مرتبط در سایت فروشگاهی (Related Items)

به سادگی می بینید که عبارت “شما ممکن است این را دوست داشته باشید” باعث ایجاد کنجکاوی و تحریک کاربران و خریداران سایت شما خواهد شد. آیتم های مرتبط در یک سایت فروشگاهی، اثر چسبندگی (چسبندگی در سایت های فروشگاهی) مطلوب را ایجاد می کند که بسیاری از بازاریابان و صاحبان فروشگاه های اینترنتی تلاش می کنند به آن دست یابند. این اتفاق این شکلی می افتد. شما قهوه ساز AeroPress را به سبد خرید خود ذخیره کردید. یک قسمت ظاهر می شود که می گوید “شما ممکن است این را دوست داشته باشید”. چطور دانه های قهوه را آسیاب کنیم؟ یا هر سوال دیگری مرتبط با محصولی که در نظر گرفته اید. در واقع زمانی که یک فروشنده آنلاین با استفاده از “آیتم های مرتبط” می خواهد بیشتر بفروشد و در واقع به خریدار این سیگنال را می دهد که “دیگران بیشتر راجع به من(محصول) می دانند “.
آیتم های مرتبط می تواند شامل  محصولات مشابه دیگر در طبقه های مشابه نیز باشند، ” افرادی که این مورد را خریدند برای این مورد نیز جستجو کرده اند” و…

 

سوالات متداول در سایت فروشگاهی (FAQ)

خرید محصولات آنلاین در مقابل خرید حضوری نیاز به اعتماد به فروشنده و اطلاعات دقیق دارند. در دیجی کالا، فروشگاه ایکس، ساعتهای مارک دار و بسیار پیشرفته را به فروش می رساند. خریداران ساعت نیاز به تایید سلامتی ساعت و اطلاعات دقیق محصول برای خریدی با حس اعتماد بیشتر دارند. بخش اطلاعات فنی در واقع مواردی فنی درباره محصول می باشند که برای ایجاد اعتبار و اعتماد در خریداران گذاشته شده است. بخش پرسش و پاسخ (سوالات متداول) نیز یک بخش کمک به وسیله دیگران است که مشکلات متداول مشتریان را سوال کرده و پاسخ آن توسط مدیران سایت و کسانی که قبلا از آن محصول استفاده کرده اند داده میشود. خریداران اغلب در مورد پشتیبانی محصول، تعویض محصول، رمزهای عبور حساب کاربری و غیره سوال می کنند.

 

اثبات اجتماعی در  سایت فروشگاهی (Social Proof)

برند ها و فروشندگان آنلاین که با خریداران خود،از نظر احساسی ارتباط  برقرار می کنند، در واقع برای برند خود اعتماد و حمایت از نام تجاری شان را رقم خواهند زد. ارتباط اجتماعی انکارناپذیر است و فرصتی که امروز برای پیوند با یک مخاطب وجود دارد، راحت تر از همیشه است. متصل کردن ارتباطات اجتماعی کاربران دیگر و محتوایی که توسط آنها تولید شده میتواند نقطه قوت بسیار بزرگی برای فروشندگان آنلاین و سایت های فروشگاهی باشد؛ چرا که هویت برند آنها را کامل خواهد کرد.
خریداران در جریان همیشگی “همین الان بخر” و “این را دریافت کن” غرق می شوند.  این برندها هستند که کاربران را از نظر احساسات اجتماعی درگیر می کنند و مشتری ایجاد می کنند. رسانه های اجتماعی اجازه می دهند تا سایت های فروشگاهی اعتبار خود را نشان دهند و ارتباط احساسی با محصولات خود ارتباط برقرار کنند. نگاهی به حساب Pinterest نایک بیندازید و ببینید که  چگونه ترکیب محصولات با تصاویر انگیزشی تاثیر زیادی می گذارد. ببینید چگونه IKEA از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده می کند تا ایده های طراحی و الهام گرفتن از نحوه استفاده از محصولات خود را به اشتراک بگذارد. بررسی کنید چگونه Lowe تولید فیلم هایی را انجام می دهد که به مردم یاد می دهد چگونه از محصولات خود استفاده کنند.

 

ویژگی های امنیتی سایت فروشگاهی (Security Features)

معاملات آنلاین بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما شده است. به همین ترتیب، سایت های فروشگاهی می توانند یک هدف سودمند برای هکرهای اینترنتی باشند. این مهم است که فروشندگان آنلاین از اطلاعات مشتری محافظت کنند و اقدامات لازم را برای اطمینان از حریم خصوصی انجام دهند. اهمیت امنیت سایت فروشگاهی انکارناپذیر است. تعجبی ندارد که Magento و WordPress با Woo-commerce با توجه به ویژگی های امنیتی پیشرفته، جزو دو پلتفرم برتر برای فروشگاه های آنلاین هستند.

دیگر ویژگی های امنیتی سایت های فروشگاهی که باید در نظر گرفته شود:

  • گواهی SSL: اس اس ال ارتباط امن بین یک کاربر و وب سایت برقرار می کند. قبل از اعتماد به سایت های فروشگاهی، به دنبال HTTPS و یک قفل سبز در نوار آدرس بگردید. مدیران سایت های فروشگاهی می بایست یکی از فروشندگان گواهینامه SSL را انتخاب و برای خرید SSL اقدام کنند. از معروف ترین ارائه دهندگان SSL میتوان شرکت های GeoTrust و digicert و Comodo و Symantec یا همان VeriSign را مثال زد. شرکت Comodo در سال 2015 با سهم 33.6 درصدی از صدور گواهینامه های SSL، بزرگترین فروشنده سرتیفیکیت SSL بوده است.
  • احراز هویت Two-factor: اضافه کردن یک لایه اضافی امنیتی با نیاز به نام کاربری / رمز عبور و یک کد تولید شده توسط سیستم که از طریق ایمیل یا متن ارسال می شود.
  • استفاده از فایروال: دروازه یا دیوار بین دو شبکه را فراهم می کند.اجازه ترافیک مجاز را میدهد  و ترافیک های مخرب را مسدود کردن میکند.
  • لینک حفظ حریم خصوصی در پایین صفحه: خط مشی های حفظ حریم خصوصی وب سایت را مطرح می کند و داده های گرفته شده از مشتری را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذارد.

 

ماژول پرداخت پیشرفته در سایت فروشگاهی (Advanced Payment Options)

در دنیای دیجیتال و وب، گزینه های پرداخت پیشرفته مثل پی پال (PayPal)، اپل پِی (Apple pay) و زرین پال، نکست پی و … یک ویژگی ضروری برای سایت های فروشگاهی محسوب میشوند. فقط سهولت استفاده از خریدِ یکبار کلیک آمازون (one-click shopping) را در نظر بگیرید؛ کاربران ثبت شده در سایت آمازون به معنای واقعی کلمه می توانند با یک کلیک خرید خود را کامل کنند.

راهکارهای پرداخت آنلاین بسیاری وجود دارند. کلید، شناخت دقیق خریدار و اجرای موثرترین راه حل ها برای جذب خریدار میباشد. برای مثال اغلب سایت های فروشگاهی در ایران گزینه های پرداخت مشخصی را ارائه میدهند. مثل:

  • پرداخت مستقیم از طریق درگاه بانکی. (درگاه پرداخت بانک سامان، درگاه پرداخت بانک ملت و …)
  • پرداخت مستقیم از طریق واسطه های بین بانکی. (درگاه پرداخت زرین پال، درگاه پرداخت پِی، درگاه پرداخت نکست پِی و …)
  • واریز وجه بصورت غیر مستقیم و ارسال فیش پرداخت یا شماره پیگیری.

 

نمایش اطلاعات حمل و نقل در سایت فروشگاهی(Detailed Shipping Information)

هزینه ها غیر منتظره حمل و نقل، دلیل شماره یک برای رها کردن سبد خرید هستند. نمایش اطلاعات حمل و نقل در اوایل فرآیند پرداخت یکی از نقاط قوت  سایت فروشگاهی است. علاوه بر آن نمایش زمان تحویل کالا و گزینه هایی برای تحویل سریع تر نیز میتوانند مزیت مهمی در این خصوص محسوب شوند. بهتر است سایت های فروشگاهی کشورها و مناطقی که خارج از سرویس حمل و نقل آنها هستند را نیز لیست کرده و کاربران را در جریان سرویس های قابل ارائه خود قرار دهند.

جالب توجه است، طبق آمار سایت های فروشگاهی مطرح دنیا، سایت هایی که پیشنهاد حمل و نقل رایگان روی خرید مشتری می گذارند، خریداران هنگام خرید 30٪ هزینه بیشتری را صرف می کنند. حتما دقت کنید پیام ارسال رایگان و حمل رایگان را در موقعیتی از صفحه قرار داده اید که بیشترین توجه را به خود جلب میکند؛ مانند هدر صفحه یا صفحه ورود به سبد خرید.

 

قسمت تماس با ما در سایت فروشگاهی (Multi-Touchpoint Contact Page)

هرگز تماس گرفتن و یا درخواست پشتیبانی را برای مشتریان سخت نکنید. در راه اندازی کسب و کارهای آنلاین بخصوص سایت فروشگاهی هیچ چیز مانند قسمت تماس با ما، که آشکار مسیرهای ارتباط با شما را به مشتریان نمایش دهد، اعتبار ایجاد نمیکند. این امر خصوصا هنگام فروش کالا یا خدمات با کیفیت بالا، اهمیت خود را بیشتر نشان خواهد داد.

سایت های فروشگاهی بزرگ در سراسر دنیا  چندین راه برای دسترسی مشتریانتان به خود در نظر میگیرند مانند: تلفن، ایمیل، فرم های آنلاین و … . حتی استفاده از گوگل مپ برای نمایش موقعیت جغرافیایی نیز میتواند بسیار اثربخش باشد.

 

سیاست برگشت محصول (Return Policy)

در آخر باید بگوییم مرجوع کردن محصول توسط مشتری را جدی بگیرید! یکی از ویژگی های اساسی هر سایت فروشگاهی برگشت پذیر بودن محصولات آن است. سیاست برگشت پذیر بودن محصول باید به وضوح قابل مشاهده و درست نوشته شده و یا نشان داده شود. این یکی دیگر از ویژگی های اعتماد سازی در فروش آنلاین محسوب میشود و این اطمینان را به مشتریان می دهد که اگر آنها ناراضی هستند یا مشکلی متوجه محصول آنها شده است، برند شما مسئولیت آن را به عهده میگیرد؛ چرا که رضایت مشتری اولین اصل هر کسب و کار محسوب می شود.

اینفوگرافی نرخ بازدهی سایت فروشگاهی (آمار و روند) که در سال 2016 توسط invesp انجام شده است نشان می دهد:

  • حداقل 30٪ از تمام محصولات با سفارش آنلاین، توسط مشتریان بازگشت داده میشوند.
  • 92٪ از مصرف کنندگان اگر روند بازگشت محصول آسان باشد  دوباره خرید می کنند.
  • 67٪ از خریداران قبل از انجام خرید، صفحه بازگشت محصول را بررسی می کنند.

در نهایت مهم نیست که شما در کدام دسته شغلی فعال هستید، سایت های فروشگاهی فرصتی باورنکردنی را برای نمایش محصولات شما در ترکیب با خلاقیت و تکنیک هایی که ذکر شد، برای ایجاد تجارب خرید فوق العاده مشتریان شما بوجود خواهند آورد.

منابع:

oberlo دات کام

search engine journal دات کام

bigcommerce دات کام