خواندن 1 دقیقه

با شنیدن اسامی برند هایی مانند : اپل ، آدیداس ، کوکاکولا و … تصاویر لوگوی این شرکت ها در ذهن شما شکل میگیرد . تمامی المانهای خوب یک طراحی باعث شناخته شدن و به یادماندنی شدن یک لوگو میشود .

در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره میکنیم با ما همراه باشید..

پاول راند یکی از معروف ترین طراحان لوگو در جهان میگوید : “اگر در جهان ارتباطات، تصویر سلطنت می کند، لوگو مثل جواهری در تاج سلطنتی است” طراحی لوگو در شهرت شرکت و برند تاثیر به سزایی دارد.

پس با این تصور باید در ابتدا نکاتی را در نظر گرفت :

باید بدانید در چه حوزه ای و برای چه مشتریانی لوگو طراحی میکنید .مشتریان با چشمانشان خرید می کنند ! توجه داشته باشید که تصاویر بهتر از متن ها ، خدمات و محصولات در ذهن ماندگار می شوند .

بخشی از جذب و افزایش مشتری بستگی به تمایل آنها به اعتماد کردن به شماست ، لوگویی که بتواند صداقت و درستی را به مخاطب منتقل کند کار شما را در جذب مشتری آسان خواهد نمود.

اگر در حال حاضر مشتریان به کسب و کار شما دید خوبی دارند باید لوگویی طراحی کنید که نمایانگر سادگی و هوش و ذکاوت است و ار تاثیر گذاری خوبی برخوردار باشد.

نکات اساسی که باید به آنها توجه داشته باشید :

  • اتود بزنید (ایده ها را بکشید)

    کار خود را با کشیدن چندین طرح اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. در صورتی که هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید و در طراحی اولیه به رنگ توجه نکنید ابتدا سیاه و سفید طراحی کنید .
    یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان بیشتری را صرف این مرحله از کار می کند.

  • بسیار ساده و روان طراحی کنید

لوگو های بیادماندنی آنهایی هستند که ساده و زیبا بدون موارد اضافی طراحی شده اند . پس برای اینکه شما بتوانید تصویر لوگو ی خود را در ذهن مشتریان ثبت کنید باید تا حد ممکن ساده و روان طراحی کنید.

  • به مقیاس ها توجه کنید

به این واقعیت فکر کنید که لوگویی که شما طراحی میکنید قرار است همه جا دیده شود . و همه جا منظور تمام فضاهایی که میتوان آن را انتشار داد میباشد مانند : بیلبورد های تبلیغاتی ، بسته بندی های محصولات ، صفحات مجازی و….

پس با این تصور سعی کنید طرحی که ارائه میدهید به صورتی طراحی شده باشد که در اندازه های بزرگ و کوچک قابل چاپ و دیده شدن باشد.

  • از بهترین ترکیب رنگی ممکن استفاده کنید

شما باید به این توجه داشته باشید که ترکیب رنگی برای طراحی لوگو شاید مهمترین بخش برای دیده شدن آن باشد. بنابراین باید بهترین ترکیب رنگی را برای این کار درنظر داشته باشید . میتوانید حتی از تم رنگی شرکت نیز استفاده کنید. مثلا کمتر کسی است که با برند معروف پپسی (pepsi) و شکل جالب آن آشنا نباشد این برند با رنگ آبی خود شناخته میشود و این موضوع این برند را از رقبای خود متمایز می کند.

  • خلاق باشید

این که لوگویی که طراحی می کنید دارای مفهوم باشد خیلی خوب است. در عین حال قرار دادن چند ایده در یک طرح لوگوی ساده کار آسانی نیست. اگر به لوگوهای فوق العاده و برجسته ای که روی اینترنت قرار داده شده اند توجه کنید، خواهید دید که همه لوگوهای کاربر پسند از طراحی های ساده ای برخوردارند که یک ایده ساده در پشت آن نهفته است. به لوگوی شرکت تویوتا (toyota) توجه کنید که به چه صورت اسم شرکت را در لوگو جای داده است 😊.

  • طراحی خود را به یاد ماندنی کنید

باید کاری کنید که مشتری با یک نگاه به لوگوی شما شمایل آن در خاطره آنها ثبت شود. باید لوگوی شما روی یک نکته تاکید داشته باشد و چند عنصر اصلی آن بخش عمده تصویر را به خود اختصاص داده باشند. (مثلا بخش عمده لوگو را یک عنصر هندسی به خود اختصاص داده باشد مثل سه دایره متقاطع) لوگویی که پیچیده باشد، به هم ریخته باشد و بخش ها و قسمت های مختلفی داشته باشد هرگز در خاطر مشتری نخواهد ماند.